Turlar

09.04.2018
00:00
A+ A-

Avrupa'daki Osmanlı Mirasını Keşfedin

 

 


Bosna Hersek Turu Detaylı Programı

3 Gece 4 Gün

1.Gün: İSTANBUL / SARAYBOSNA 

Saraybosna havaalanında buluşma . Şehrin Osmanlı merkezi olan Başçarşı’ya hareket. Bosna Hersek mücadelesinin kahramanı rahmetli Aliya İzzetbegoviç'in kabri ve şehitlik ziyareti. Saraybosnanın simgesi Sebil ve çarşı meydanındaki tarihi dükkanların gezilmesi ve öğle yemeği. Sonrasında Kurtuluş Tüneline hareket 93-95 yılları arasında havaalanı altından kazılan bu tünel şehirdeki Boşnakların hayatta kalmasını sağlamıştı. Merkez camisi olan Osmanlı mimarisinin önemli bir eseri Gazi Hüsrev Bey Camii ve türbe ziyareti. Kurşunlu Medresesi, Osmanlı  çarşısı. Akşam yemeği ve Saraybosna’daki otelimizde konaklama. 

2. Gün: KONYİTS /  BLAGAY / YABLANİTSA / MOSTAR 

Kahvaltının ardındanMostar’a hareket. Osmanlının şehri Konyits’te 4. Mehmed köprüsü ve eski şehir gezisi. Mostar şehrinde Buna nehrinin kaynağında kurulan Blagay Tekkesini ziyaret. Öğle yemeği ve   Mostara hareket , 1993’te savaşta Hırvatlar tarafından yıkılan ve savaştan sonra restore edilen, aslı Osmanlı tarafından 16. Yüzyılda yapılmış Mostar köprüsünün görülmesi. Mostar Osmanlı çarşısı gezisi. Akşam yemeği ve Saraybosna’ya otelimize dönüş. 

3. Gün: SARAYBOSNA / TRAVNİK 

Kahvaltının ardından su kaynaklarının bulunduğu Bosna nehrinin pınarı doğal parkta gezi. Vezirler şehri Travnik’e hareket. Travnik kalesinin görülmesi ve kaleden meşhur Travnik manzarasının seyri. Öğle yemeği. Dönemin eğitim merkezi, Vezirlerin yetiştiği Elçi İbrahim Paşa Medresesi ve rengarenk işlemeli sanatıyla dikkat çeken Osmanlı Alaca Camii ziyareti. Akşam yemeği ve Saraybosna’daki otelimize dönüş. 

4. Gün: SARAYBOSNA / İSTANBUL 

Kahvaltının ardından Başçarşı’ya hareket. Savaşta bomba düşen markale Pazar yeri, nazilerden kurtuluşun sembolü sönmeyen ateş, 1. Dünya savaşının başladığı latin köprüsü gezisi. Öğle yemeği. Osmanlı döneminde yüzlerce ince sanatın icra edildiği tarihi Başçarşıda serbest alışveriş imkanı ve  havaalanına hareket. 

İlgili Görseller